Významní rodáci obce

Josef Bedřich Cinibulk - významný český učitel, vlastenec a propagátor turistiky

J. B. Cinibulk se narodil v roce 1876 v Býkvi nedaleko Mělníka. Do roku 1904 žil v Býkvi v malém domku přímo naproti budovy, kde dnes sídlí Obecní úřad a významně se podílel na tehdejším životě v obci.
V roce 1904 se přestěhoval do Mšena, kde zprvu působí jako učitel, a kde se později stává ředitelem místní školy. Byl milovníkem turistiky po Kokořínsku, proto se stal v roce 1909 členem Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí a jeho členství ve spolku mu umožnilo vydat historicky prvního turistického průvodce s názvem "Průvodce údolím Kokořínským a Mšenským Švýcarskem", který obsahoval popis území a nejzajímavější turistické trasy v okolí. Všechny uvedené cesty sám označil a jejich plán se později stal podkladem pro dnešní Cinibulkovu stezku. Cinibulk vydal ještě dvě díla - "Kokořín, starý hrad český" a v roce 1932 pod pseudonymem Pavel Jiskra "Ilustrovaný průvodce Kokořínskem, krajem Máchovým".
Byl rovněž členem obecního zastupitelstva a zasloužil se o vybudování mnoha staveb, např. sokolovny, nové školy, sanatoria, ale i o výstavbu pomníků J. A. Komenského nebo Jana Husa. Zemřel v roce 1944 a na jeho počest byla v roce 1946 odborem KČT ve Mšeně zřízena trasa Kokořínským údolím s názvem "Cinibulkova stezka".

www.stezky.info/naucnestezky/ns-cinibulkova.htm

Kdo byl Josef Bedřich Cinibulk?